Urządzenia zgrzewalnicze zakończone są elektrodami (elementami które w czasie zgrzewania stykają się z detalem zgrzewanym). Podlegają one stale naciskom i intensywnej eksploatacji, przez co szybko się zużywają. Aby zgrzewarki pracowały wydajnie elektrody należy stale wymieniać, dbać o ich stan. Elektrody zgrzewalnicze mogą mieć różne kształty i rozmiary (nasadkowe, proste, specjalne, kształtowe). Muszą też spełniać określone normy jakości.
Elektrody do zgrzewania oporowego
Elektrody do zgrzewania oporowego produkowane są z wolframu, stopów WT, WLa, WCu, molibdenu. Na rynku dostępne są też elektrody z wkładką wolframową i molibdenową. Elektrody do zgrzewania oporowego znajdują zastosowanie w zgrzewaniu: mosiądzu, miedzi, tantalu, stali nierdzewnej, niklu, stali krzemowej, tytanu, platyny, molibdenu, srebra, złota. W produkcji występują elektrody lite i elektrody odlewane (wkładki do zgrzewania).
Podczas zgrzewania oporowego części, które są łączone są ściskane, a także ogrzewane prądem elektrycznym, aż do momentu stopienia materiału. Powoduje to powstawanie dużych sił ściskających i prądów. W trakcie zgrzewania grubych arkuszy siły między elektrodami, a częściami łączonymi mogą osiągać do 460 MPa. Elektrody muszą wytrzymać silne obciążenia. Elektrody rodzaju MIMO TECH posiadają wysoki poziom przewodzenia elektrycznego i są bardzo stabilne w trakcie działania wysokich temperatur. Są zdecydowanie bardziej trwałe niż materiały takie jak miedź oraz stopy miedzi.
Elektrody, które wykonane są z molibdenu, wolframu oraz ich stopów świetnie nadają się do zgrzewania materiałów z wysoką przewodnością ( stal powlekana, stal nierdzewna, czysta miedź, mosiądz, metale ogniotrwałe, metale szlachetne, metale niezależne).
Elektrody z metali żaroodpornych, takich jak molibden, czy wolfram charakteryzują się: wysokim oporem elektrycznym, niską przewodnością cieplną, stabilna twardością przy wysokich temperaturach, niską adhezją (podatność na klejenie elektrod), małą reaktywnością chemiczną z metalami). Dzięki wymienionym zaletom proces zgrzewania jest stabilny, polepsza się produkcja i wydłuża czas działania elektrod. Elektrody wolframowe i molibdenowe stosuje się w branży automotive, przemyśle elektronicznym i AGD.
Kształty elektrod
Kształt elektrod warunkowany jest kształtem elementów, które są zgrzewane. Wyróżnia się kilka podstawowych kształtów elektrod: wahliwe (z ruchomą główką, proste / odgięte, mimośrodkowe). Do zgrzewania grzejników ,czy pojemników wykorzystuje się elektrody rolkowe. Występują też elektrody specjalne. Ich kształt zależy od różnych czynników, jest konsultowany z zamawiającym. Z kształtem elektrod zgrzewalniczych powiązany jest stożek. Stożki, które stosuje się w elektrodach to: stożek Morse’a, stożek metryczny, stożek British Standard. Pozwalają one na bezproblemowe osadzenie elektrod w świecy oraz łatwe wyciąganie elektrod, gdy się zużyją. Każdy rodzaj stożka jest samohamowny.
Najnowsze komentarze