Na co warto zwrócić uwagę budując dom?

Każdy, kto decyduje się na budowę domu, stoi przed ogromnym wyzwaniem. Zanim otworzymy drzwi naszego małego, własnego królestwa, czeka nas jeszcze długa droga wypełniona wieloma formalnościami i obowiązkami. Pewne kwestie dotyczące budowy domu wymagają szczególnej analizy, w tym rodzaj drzwi, okna czy ogrzewanie.

Drzwi – najwyższej klasy antywłamaniowe

W kontekście drzwi nie warto iść na kompromis. Stanowią one bowiem barierę ochronną przed włamywaczami, a także zapobiegają utracie ciepła w domu. Warto więc postawić na wysokiej klasy drzwi antywłamaniowe z co najmniej kilkoma zabezpieczenia. Zamki w tych drzwiach bardzo trudno jest bowiem “rozpracować”, a co za tym idzie, otworzyć drzwi. Choć z pozoru wyglądają one niewinnie i są łatwo zamykane, naprawdę dobrze chronią domostwo. Pamiętajmy, że w przypadku większej liczby drzwi wejściowych do domu wszystkie powinny być uzupełnione o modele antywłamaniowe.

Okna – inwestycja w szczelny dom

Zaraz po drzwiach należy przyjrzeć się oknom, które zamierzamy wstawić w domu. Jest to bardzo duże wyzwanie, ponieważ okien zwykle jest kilka, a nawet kilkanaście, stąd stanowią one poważny wydatek. Niemniej jednak dobre okna PCV Kraków https://novobudowa.pl/ to inwestycja w pewną i bezpieczną przyszłość. Dobrej jakości okna mogą nam posłużyć przez co najmniej kilka, czasem kilkanaście lat. Dlatego też nie należy na nich oszczędzać. Ważne, aby wybrać okna z montażem, którym zajmie się profesjonalna firma. Szczelność okien jest bowiem priorytetem w domu. Nieszczelne okna powodują utratę ciepła i wilgoć, a ta może powodem powstawania grzybów i pleśni na ścianach. Niechcianych lokatorów bardzo trudno jest się pozbyć, dlatego najlepiej w ogóle nie dopuścić do ich zadomowienia się. Okna w Krakowie pomoże dobrać i zamontować firma z wieloletnim doświadczeniem. Dobrze jest postawić na fachowców, którzy doskonale znają się na swojej pracy. Obecnie mamy do wyboru wiele rodzajów okien w standardowych i niestandardowych rozmiarach. Możemy zatem eksperymentować z ich wymiarami czy wyglądem, jednak pamiętajmy, że najważniejszy jest właściwy montaż https://novobudowa.pl/okna/montaz/. Jest to nie tylko kwestia wygody i oszczędności w dłuższej perspektywie, ale również bezpieczeństwa.

Jak ogrzać dom?

Budując dom warto postawić na ekologiczne sposoby jego ogrzewania. Nie decydujmy się więc na piece, w których pali się węglem czy jego odmianami. O wiele lepiej jest się zdecydować na ogrzewanie gazowe bądź odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika. Za pomocą pompy ciepła można z niej wytworzyć energię, którą ogrzejemy nasz dom. Pamiętajmy, że budując dom decydujemy się na ogrzewanie go w długiej perspektywie czasowej. Zakup pieca węglowego to spory wydatek, a co więcej bardzo nieekologiczne rozwiązanie. Dobrze jest więc dokładnie zaprojektować plan ogrzewania domu z pomocą specjalisty. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, dobrze jest przeprowadzić audyt energetyczny i wybrać najbardziej ekologiczne, ale również najbardziej ekonomiczne dla nas rozwiązanie, które będzie nam towarzyszyć przez całe lata. 

Author: ladne-wnetrza.com.pl